A 68 éves Károly azért fordult segítségért A Város Mindenkié csoporthoz, mert arról tájékoztatták, hogy 2024. július 16. kedd reggel kilakoltatják. A csepeli nyugdíjas férfit azért fenyegeti kilakoltatás, mert az önkormányzat tavaly ősszel felmondta a bérleti szerződését. A felmondás indoka az „együttélés követelményeivel ellentétes” magatartás volt.
Önkénteseink a hétvégén a társasház minden lakásába bekopogtattak, becsöngettek. A társasház 16 lakásának tulajdonosai, bérlői írták alá a következő nyilatkozatot, amit eljuttatunk a csepeli önkormányzat vezetőinek: „nem támogatjuk Szalai Károly kilakoltatását, továbbá arra kérjük a végrehajtást kérő önkormányzatot, hogy keressen olyan megoldást a problémára, amely nem jár a szomszédunk lakhatásának az elvesztésével”.
Egyetlen szomszéd sem számolt be a közösségi együttélést kirívóan sértő olyan viselkedésről, amely megítélésünk szerint indokolná, igazolná Károly kilakoltatását és hajléktalanná tételét. Az általunk elért szomszédok többségének egyáltalán nem volt panasza Károlyra. A nyilatkozatot olyan szomszéd is aláírta, akinek voltak ugyan panaszai Szalai Károllyal kapcsolatban, de mégsem gondolta arányos vagy igazságos lépésnek, ha emiatt utcára teszik.
Az általunk elért szomszédok által felvetett problémákra tekintettel nem vitatjuk, hogy Károly magatartásával kapcsolatban felmerülhettek jogos panaszok, mint ahogyan azt sem, hogy az önkormányzat bérlőitől elvárható az együttélési szabályok betartása.
Meggyőződésünk, és a hasonló helyzetek rendezésében szerzett tapasztalataink szerint ezek a lakóközösségi konfliktusok azonban, odafigyeléssel, segítséggel orvosolhatóak, amennyiben Károly megkapja a korának, egészségi állapotának megfelelő támogatást az ezzel foglalkozó szakemberektől, rendezhetőek. Nincsen arra szükség, és főleg nem arányos büntetés hajléktalanná tenni valakit azért, mert érkezett rá panasz a szomszédoktól.
Károly 68 éves, a létminimumnál jelentősen alacsonyabb összegű öregségi nyugdíjából él, egészségi állapota rossz. Mivel a jövedelme nyilvánvalóan elégtelen ahhoz, hogy lakhatásáról a magánbérleti szektorban gondoskodjon, kilakoltatása ahhoz vezetne, hogy hajléktalanná válik, és valószínűsíthetően élete végéig hajléktalan élethelyzetbe kényszerül.
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (5) bekezdés 12. pontja szerint Budapest XXI. Kerület Csepel Önkormányzata kötelező feladata „a hajléktalanná válás megelőzésének biztosítása”.
A fentiekre tekintettel arra kértük, és a nyilvánosság előtt újra arra kérjük a csepeli önkormányzat vezetőit, Borbély Lénárd polgármestert és Ábel Attila alpolgármestert, hogy állítsák le a keddi kilakoltatást. A kilakoltatás felfüggesztése elegendő időt biztosítana egy olyan, minden érintett fél számára elfogadható, emberséges megoldás kimunkálására és megvalósítására, amely egyszerre biztosítja
- egy idős, rászoruló csepeli polgár hajléktalanná válásának a megelőzését;
- az Önkormányzat hajléktalanná válás megelőzésének a biztosításával kapcsolatos törvényi kötelezettségének az érvényre juttatását; és természetesen
- a lakóközösség egyes tagjai által jelzett együttélési problémák megnyugtató rendezését.
Ennek előkészítésében, megvalósításában és nyomon követésében természetesen felajánlottuk a segítségünket az önkormányzat számára. Reméljük, hogy sikerül megoldást találnunk!
Károly a fenti videóban arra kéri a Csepel polgármesterét, hogy függessze fel a kedd reggeli kilakoltatást.
A Város Mindenkié csoport az ügyben levélküldő kampányt is indított az aHang felületén, a kilakoltatás leállítása érdekében.