2018. október 15 óta a sajtó és a közbeszéd sokat foglalkozik a hajléktalanság kérdésével. Felmerül, hogy vajon miért nem mennek be a szállókra az emberek? Sok indok van erre: egyfelől, a férőhelyek száma sem elegendő, de másrészt, a szállók sok probléma megoldására nem alkalmasak: a legtöbb intézménybe az érintettek nem, vagy csak alig tudnak holmikat vinni magukkal, mert még a fizetős férőhelyeken is jellemzően csak egy ágyat és egy szekrényt kapnak a lakók. Kevés a páros elhelyezés, és a fővároson kívül összességében is alig, mindössze háromezer férőhely érhető el. Sok szálló élősködőktől fertőzött, és sok ember nem bír tömegszálláson aludni: a szállókon 4 és 40 közti számban kell egy helyiségben aludniuk az embereknek.
De nem beszélünk sokat azokról, akik mégis bemennek az ellátóhelyekre. Mit jelent egy szállós férőhely? Az éjjeli menedékhelyekre egy-egy éjszakára lehet bemenni aludni, a legtöbb esetben nincsen állandó helye az itt éjszakázóknak. Az átmeneti szállókon állandó helyen, jellemzően 4-6 fős szobában bérelhetnek ágyat az érintettek, igaz, hogy olcsón, de csak egyéves időtartamra. A munkásszállós férőhelyek drágák, 40-100 ezer forint is lehet egy hónapra. Azonban ezt a többség nem tudja albérlettel kiváltani, hiszen nem tudnának kauciót fizetni, és berendezni a lakásukat, pont, mert a magas díjak mellett nem tudnak takarékoskodni. Így még azok sem tudnak a szállós férőhelyekről kitörni, akik, ha kapnának segítséget az induláshoz, akkor fenn tudnának tartani akár egy albérletet is…
A szociális bérlakásrendszer, és a lakástámogatási rendszer azonban elégtelen. Aki szeretne kilépni a hajléktalanellátó-rendszerből, nincs hivatalosan, normatívan támogatott segítsége ehhez. A Város Mindenkié kiléptető kampányának a célja, hogy érintett emberek bevonásával foglalkozzunk az ellátórendszerből való továbblépés kérdéseivel.
A kampány most indul, jelenleg toborzunk olyan érintetteket, szövetségeseket, szakembereket, akik érdeklődnek a téma iránt, és szívesen beszállnának a közös munkába. A kampány találkozói péntekenként, 18.-tól 19.30-ig vannak az Auróra közösségi házban (Budapest, VIII. ker. Auróra utca 11.). A kampánytalálkozó Facebook eseménye >>>
Gyertek, gondolkodjunk közösen!
Tel: Kovács Vera 0630 601 7694
Email: [email protected]
Fotó: Vörös Anna