Miután januárban első fokon megnyertük a Belváros-Lipótváros Önkormányzata elleni perünket, amelyet a lakásgazdálkodási adatok megismeréséért indítottunk, a másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék is helyt adott keresetünknek, kiállva az átlátható önkormányzati lakásgazdálkodás ügye mellett.
Tavaly az összes fővárosi kerületet közérdekű adatigényléssel kerestük meg, hogy az Üres Lakások Menetére átfogó képet kaphassunk a fővárosi lakásgazdálkodásról. A kerületek közül Újpest és Belváros-Lipótváros önkormányzatai voltak az egyedüliek, akik nem voltak hajlandóak kiadni lakásgazdálkodási adataikat. Előbb Újpest ellen nyertük pert, majd 2016. június 17-én a Belvárossal szemben is megszületett a jogerős ítélet. A másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék nagy részben helyben hagyta az első fokú ítéletet és kötelezte az önkormányzatot a kért adatok kiadására.
A perben a Belváros arra hivatkozva kérte keresetünk elutasítását, hogy egyrészről az adatok egy részét a korábbiakban már kiadta számunkra, másrészről pedig az adatok kiadása közül néhány ún. új adat előállítását igényli. Új adat előállítására pedig egy kúriai döntés szerint nem lehet kötelezni egyetlen adatkezelőt sem.
A Fővárosi Törvényszék nevében dr. Kovács Helga bíró három tagú tanácsa járt el. A bírák szerint nem volt helytálló az önkormányzat egyik érve sem. Leszögezték, az igényelt adatok más időszakra vonatkoznak, mint amilyen időszakra nézve az önkormányzat korábban – szintén peres kötelezés hatására – szolgáltatott adatot. Az új adat előállítása kapcsán kifejtették: ahhoz, hogy egy bíró vizsgálni tudja, hogy mi jelentett volna a Belváros számára az új adat előállítását, a Belvárosnak pontosan elő kellett volna adnia a perben, hogy milyen adatai, milyen formában állnak rendelkezésre. Mivel az önkormányzat ezt elmulasztotta, mindössze csak annyit közölt általánosságban, hogy nincsenek meg a lakásgazdálkodási adatai, a bíróság nem dönthetett másként, minthogy a kért adatok kiadására kötelezte az adatkezelőt.
Egyáltalán nem meglepő, hogy a belvárosi önkormányzat titkolózni próbál. Az elmúlt évek ingatlaneladási botrányai után éppen a tárgyalásunkkal egy időben vallott Portik Tamás bíróság előtt arról, hogy sok pénzzel, vesztegetés útján könnyű volt az önkormányzattól ingatlant szerezni. A tanúvallomás szerint az értékesnek számító bérlakások lakbérét az önkormányzat tudatosan megemelte, hogy a bérlői ne tudják fizetni azt, és indoka legyen az önkormányzatnak felmondani a szerződésüket. A bérlők ezután vagy elhagyták önként a lakásokat, vagy kilakoltatták őket, az önkormányzat pedig a tanúvallomás szerint fű alatt értékesíthette az üres lakást.
A nyertes per siker tehát A Város Mindenkié csoportnak, azt azonban mi sem tartjuk jónak, hogy közel egy évig tartó pereskedés és a bírák idejének rablása árán lehet csak közérdekű adatokhoz hozzájutni. Reméljük, hogy a megnyert perek hatására az önkormányzatok rendszerezettebben, átláthatóbban fogják kezelni saját adataikat, hiszen egy önkormányzat gazdaságos, fenntartható működésének feltétele, hogy legalább azt világosan lássa, milyen vagyon felett gazdálkodik. Ez a vagyon pedig a mi közös vagyonunk, amelynek hasznosítását jogunk van megismerni.
Az eddig megkapott lakásgazdálkodási adatok itt érhetőek el összesítve.
A perben az adatigénylést benyújtó Udvarhelyi Tesszát Molnár Noémi, az Utcajogász önkéntese képviselte.
Fotó: Várady István