Sziasztok! Lakatosné Jutka vagyok, A Város Mindenkié csoport hajléktalan aktivistája. Szeretettel köszöntjük az itt megjelent és velünk szolidáris vendégeinket. Sziasztok! Murányi Laci vagyok, A Város Mindenkié csoport lakhatási gondokkal küzdő aktivistája, aki a Büntetés Végrehajtási intézetből szabadulva, megjártam a hajléktalanszállótól kezdve a sátor-lakóig a skálát.
A mai nap eseményei a Szegénységellenes Hálózattal közösen zajlik, együtt demonstrálunk az emberhez méltó életért, valamint a lakhatáshoz való jogért. A Város Mindenkié csoport immár 5-ik alkalommal rendezi meg az Üres Lakások Menetét, melynek célja, hogy minél nagyobb körben essen szó a lakhatási gondokról és lakhatási válság ezer arcáról.
Amiről beszélünk, az-az, hogy Magyarországon lakhatási válság van. Ma Magyarországon egyre több családot érint a lakhatási válság, rengetegen élnek szívességi lakáshasználóként, túlzsúfolt, vagy egészségtelen, nem emberhez méltó körülmények között.
A fiatalok nem tudnak önálló életmódot kezdeni, a családon belüli erőszakot megélt nők nem tudnak a bántalmazó kapcsolatból kilépni, a válóper után nem tudnak külön lakásba költözni. A magyar háztartások 25-26 %-a küzd valamilyen rezsitartozással, nagyjából 15 %-uk lakáskölcsönnel.
Több ezren kényszerülnek a hajléktalanellátó rendszer intézményeiben, eldugott kunyhóikban, vagy utcán élni, mert a szociális bérlakások száma alig 3 %, mégis közel 400.000 lakás áll üresen, lezárva, befalazva, az enyészetre hagyva, akár a spekulációnak kitéve.
A magyar háztartások – európai viszonylatban – jövedelmük nagyon magas százalékát kell, hogy kifizessék lakhatásukra és egyre nő azok száma, akik nem tudnak saját, biztonságos otthont teremteni maguknak.
A közel 400 000 üres lakás egyértelműen mutatja, hogy az állam és az önkormányzatok felelőtlen lakásgazdálkodást folytatnak. Olyan lakásokról beszélünk, amelyet az állam, vagy a tulajdonos nem bocsájt a lakosság rendelkezésére, így súlyosbítva a lakhatási gondokat.
A lakhatási válság engem is érint. Munkahellyel nem rendelkezem, a mai plafonig érő albérleti árak miatt alkalmi munkáim jövedelméből nem áll módomban albérletet fizetni, a hajléktalanságból való kilépésből pedig a kormány, a hatalom, így az önkormányzat sem ad semmilyen segítséget, esélyt. Az ellátórendszer bővítése, a hajléktalanságba kerülő emberek szaporítása helyett az emberhez méltó lakhatás, az emberhez méltó élet lenne a válasz.
A lakásszegénységben élő családok megsegítése csupán politikai akarat kérdése, megfelelő lakáspolitikával megoldható lenne a rászoruló családok lakhatáshoz való juttatása. Ehelyett szokás lett egyes kerületekben, településeken, az amúgy is nehéz helyzetben élő családokat kilakoltatják, megszüntetik lakhatásukat. Most ütötte fel fejét a nyolcadik kerületben egy kilakoltatási hullám, ahol akár hat családot is kilakoltatnak egyetlen napon.
Pedig a megsegítés, a megegyezés sokkal kifizetőbb, eredményesebb lenne ezeknek a családoknak lakhatásuk megtartására, mint az utána következő állami kiadás ezeknek az embereknek, gyermekeknek fenntartására az ellátórendszeren belül.
A lakhatási válság egyre több embert sodor a hajléktalanság ajtajába, és nem hiszem, hogy bárki is olyan országban szeret élni, ahol csak a kivételezetteknek van mindenre, mindenben lehetőségük, miközben az elesettek, szegény sorban élők a kirekesztés teljes fokát tapasztalják meg.
A Város Mindenkié csoport messzemenőleg kiáll a nehéz helyzetben és hajléktalanságban élő emberek mellett, ezért azt követeli, hogy a magyar kormány felelős lakáspolitikát folytasson, radikálisan növelje a szociális bérlakások számát, minden rászoruló család számára méltó lakhatási támogatást nyújtson, valamint bérleti biztonságot garantáljon.
A kormány segítse a nehezebb helyzetű emberek lakhatási gondjait, a hajléktalanságban élő embereket segítse ki nehéz élethelyzetükből, úgy, hogy a megfizethető bérlakások létrehozását, növelését garantálja.
Ismerje el a kormány, hogy igen, lakhatási válság van, és hatalmánál fogva avatkozzon be a lakásszektorba, a lakások eladása helyett újítsák fel és adják oda rászorulóknak a lezárt lakásokat. Biztosítsa minden ember számára a méltó megélhetést!
A hamarosan induló menet alatt olyan emberek fognak felszólalni, akik a lakhatási nehézségek különböző oldalait tapasztalják meg. Lesz köztük szociális bérlakásban élő – annak minden nehézségével-, nők, akik a nők által tapasztalt lakhatási gondokról fognak beszélni, és fogyatékkal élő is. Külön köszöntjük miskolci barátainkat – az ottani lakhatási küzdelmekről is be fognak számolni.
Hiszem, hogy összefogással eredményes lesz a nép akarata, de ehhez Te is kellesz!
A lakhatási válság Téged is érint, a méltó megélhetés Téged is megillet!
Gyere velünk, szólalj fel, ismerd meg lakhatási jogaidat!
Fotó: Várady István