Jogunk a városhoz – találkozás városi aktivistákkal Közép-Kelet-Európából
Az Artemisszió Alapitvány által szervezett tapasztalatcsere részeként A Város Mindenkié vendégül látta az eseményen résztvevő külföldi aktivistákat, akik érdeklődést mutattak érdekvédelmi csoportunk tevékenysége(i) iránt.
A beszélgetésen résztvevő vendégek: Kari, Norvégiából jött és színház- és drámapedagógus, Michael Pozsonyból, akik építőmérnök, Lukas, Varsó, aki európai tanulmányokat folytat, Radka Brnoból, aki társadalomtudományokkal foglalkozik, Roman, geográfus Prágából, Kamila Pozsonyból, akinek a színház és média a fő szakterülete. Elkísérte őket Edina is, az Artemisszió munkatársa.
Csoportunk részéről Erdősné Csurika és Fodorné Orbán Anna igyekezett átfogó ismertetést adni A Város Mindenkié csoportról az alakulás, célok, tervek, akciók tekintetében. Kérdéseket is kaptunk, amire legjobb tudásunk szerint válaszoltunk. Az eszmecsere legizgalmasabb része az volt, amikor olyan kérdésekkel bombáztak, hogy a ,,magas politika”, a kormányzat, a politikusok, a pártok hogyan fogadják a tevékenységünket és mennyire veszik figyelembe a hajléktalan érdekvédők és aktivisták véleményét a döntéshozatalban. Erre – egyelőre – nagyon pozitív választ nem tudtunk adni, csak vázoltuk erőfeszítéseinket, és azokat a kisebb eredményeket, amiket eddig elértünk, de ami még nem mondható áttörésnek.
Kitértünk a választási kampány idején folyó munkánkra, ami abban nyilvánul meg, hogy ösztönözzük a hajléktalan társainkat arra, hogy menjenek el szavazni, mert ha nem teszünk meg ezen a fórumon is mindent, hogy számíthasson a véleményünk, akkor nem érhetnek el akcióink sem komolyabb odafigyelést a társadalom részéről. Mindenkit arra bíztatunk, hogy lelkiismerete – no meg a pártok által eddig ismertetett programok – alapján válasszon. Mi nem kívánunk mint érdekvédelmi csoport, egyetlen pártot sem ajánlani, preferálni, és főleg nem szeretnénk, ha azok felhasználnának minket, hajléktalan embereket arra, hogy bábként a zászlójukra tűzzenek mindaddig, amíg nem érik el a kívánt szavazatszámot. Főleg azért nem, mert a további hajléktalanság megelőzése, újratermelődése, fenntartása sokkal szélesebb társadalmi réteget érint, nemcsak minket, jelenleg hajléktalanokat. Az igazságosabb társadalom elérése érdekében hozott döntések, illetve az ezekre vonatkozó programjavaslatok alapján kívánunk élni a szavazati jogunkkal.
Röviden kitértünk az Európai Unió ez évi célkitűzésére is, aminek keretében néhány hajléktalan embert is beválasztanak – végre – a hajléktalanságról hozott döntések meghozatalába.
Azt hiszem, jó hangulatú és tartalmas volt az összejövetelünk.
2010. március 19. Fné Orbán Anna
A jogunk a városhoz projektről: www.jogunkavaroshoz.hu